Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı?

Muhabbet Kuşu cinsiyet belirleme aslında çok zor değildir ama bilmeyen arkadaşlar için zor gelebilir. Muhabbet kuşu cinsiyetini net belirleyebilmek için muhabbet kuşumuzun en az 4 aylık olması verdiğimiz karar için önemlidir bazı yetiştiriciler bu zamana gelmeden de muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapmaktadır. 

Bize Gelen soruların en çoğu kuşların dişi veya erkek olduğunu nasıl anlarız şeklinde olmaktadır.

Muhabbet kuşu cinsiyeti için kuşumuzun gaga renklerinin oturmuş olması bize daha doğru ve net bilgiler vermektedir. Muhabbet kuşu gagası mavi ise erkek beyaz yada kahverengi ise dişi olduğunu gösterir bu renk bazı mutasyonlarda pembe olarak gözlemlenir buda erkek olduğunu gösterir kuşumuzun.

Bazı muhabbet kuşlarının gagası mavi olabilir ama burun deliklerinin etrafı beyaz renk ise bu kuşumuzun dişi olduğunu göstermektedir. Muhabbet kuşu cinsiyetinde dişiler beyaz yada kahverengiye yakın tonlarda olur koyu kahverengi gaga kuşun kızıştığını ve üreme dönemi geldiğini bize gösterir. 

Bazı muhabbet kuşu sahipleri kuşlarının cinsiyetinden tam emin olamıyorlar bunun nedeni ise kuşun gaga renklerindeki değişiklik oluyor bazen beyaz bazen maviye döndüğü söyleniyor az önce belirttiğim gibi muhabbet kuşu cinsiyeti gaga mavimsi burun deliği etrafı beyaz ise dişi olduğunu gösterir erkek muhabbet kuşlarının burun deliklerinin etrafıda mavi renklerde olur.

Muhabbet kuşu cinsiyetini olgunluk döneminde netleştirebiliriz yavru kuşlarda genelde belli olmayabilir yada erkek dediklerimiz dişi dişi dediklerimiz erkek olabilir bu genelde pembemsi gagaların bizi yanıltmasından kaynaklanmaktadır. 

4 yada 6 ayına ulaşan muhabbet kuşunun gaga renklerine bakarak tahminler yürütebiliriz aşağıdaki resimlerde bu açıkça görülmektedir. Muhabbet kuşlarında dişi erkek ayrımı yapmak çok zor gözükse de kolay bir yoldur. Yavru muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı genelde burun etrafına bakılarak yapılır tam pembemsi yada tam mor renklerinde gözlemlenir dişilerin ise burun deliklerinin etrafına bakarak muhabbet kuşu cinsiyet tahmini yapabiliriz.

Muhabbet kuşları eşleşme dönemine 6 ile 8 aylıkken girerler bu bazen daha erken gözlemlenmiştir bu muhabbet kuşunun bakımına göre değişmektedir. İnsanlara alışmış konuşan muhabbet kuşlarının yanına eş almak doğru değildir bu kuşun konuşmasını sizle alakasını kesmesine yol açabilir. 

Bu arada dişi muhabbet kuşu konuşur’mu sorusu çok geldiği için belirtmek isterim konuşur ama erkekler kadar aktif ve çok kelime dağarcıklarına sahip değildirler.

 Muhabbet Kuşu Resimli cinsiyet ayrımı

Üreme dönemine girmiş Muhabbet kuşunun çehresi kahverengiye döner bu kuşun kızıştığını ve yavru için hazır olduğunu gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir