Genellikle Biz Üreticiler Bilezik Takıyoruz Yavrulara ve ilerleyen Zamanlarda Yaş Hesabı Yapmamız Daha kolay Oluyor ama bilezik olmayan kuşlarda yaş tahmini yapmak için Aşağıdaki yazıyı okumanızı Tavsiye ederim

Muhabbet kuşunuzu evcilleştirmek, çiftleştirmek, beslemek ve bakımını yaparken kuşların yaşını bilmek önemli olabilir. Bir kuşun tam doğum zamanını tahmin edemiyorsanız veya yeni evcil hayvan arkadaşlarınızla karşılaşamıyorsanız, kuşun yaşını bilmek istediğinizde birkaç ipucu vardır. Bu nedenlerle az ya da çok muhabbet kuşunun yaşı belirlenebilir. Muhabbet kuşunun yaşını belirlemek için kombinasyon halinde farklı yöntemler kullanılabilir. Ana yöntemler alın saçları, balmumu boyama ve iris halka rengidir. Bu konuları açıklamak gerekirse;

 

Bir Muhabbet Kuşunun Yaş Belirleme Yolları

Muhabbet kuşlarının yaşları 4 farklı yolla ayırt edilebilir. Kuş ırkına, varyasyonuna ve cinsiyetine bağlı olarak, bu yöntemlerden bazıları sizin için işe yaramayabilir, ancak bazıları kuşlarınız için de işe yarayabilir. Bu yöntemleri kullanarak kuşun yaşını tahmin edebilirsiniz

Baş Çizgileri

Hemen hemen tüm muhabbet kuşlarının manşetleri vardır. Bu başlıklar gelecek nesillerin başını kapsamasına rağmen, yaşlandıkça gerileyecekler. Muhabbet kuşları gençken, kafaları açıktır ve alınları ergenliğe girdikten 4-5 ay sonra büyümeye ve kapanmaya başlar. 6-7 ay yetişkin bir kuş olduktan sonra, görünür çizgileri olmayan tamamen temiz bir kafa yapısı haline geldi. Bu farkı yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde, aylık gelişimi açıkça görebilirsiniz. (Lutino, Albino ve tıknaz muhabbet kuşunun normal tüy desenleri olmadığından, yaşlarını bu yöntemle bilmek imkansızdır.)

Gözler

Muhabbet kuşunun yaşını bilmenin ikinci en önemli yolu gözleridir. Genç kuşun gözleri tamamen siyaha döner. Yaşla (6 ay sonra), göz çevresinde koyu gri süsen oluşmaya başlar. 8-9 ay sonra, koyu gri iris açılmaya başlar. 1 yaşından sonra, yaş arttıkça göz çevresindeki iris beyazlaşmaya başlar. Halkanın boyutu yaşla birlikte artacaktır. 6 ila 7 yaşından sonra, beyaz halka gözlerin yarısı ile kaplanır. (Lutino ve Albino gibi kırmızı gözlü muhabbet kuşlarının göz yuvaları yoktur. Bu kırmızı gözlü kuşlarda yaşlandıkça gözlerinin rengi aydınlanır ve pembe olur.)

Cere Rengi

Üst ve alt resimlerde muhabbet kuşunun daha açık bir renge ve daha açık bir gagaya sahip olduğunu, yetişkin kuşun daha koyu bir renge sahip olduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte, bu yöntem baş çizgileri ve gözler maddeleri kadar doğru sonuçlar vermez. Kuşların türüne ve cinsiyetine bağlı olarak değişebilir. Erkek kuşlarda, mumsu yavrular pembe / mor renklidir ve yaşla birlikte mavi / koyu maviye dönüşür, ancak dişi kuşlarda bu durum birçok faktöre bağlı olabilir.

Benekler

Muhabbet kuşunun gagasında sol ve sağ tarafta eşit sayıda nokta bulunur. Bu lekeler küçük olmasına rağmen papağanlarda zayıftırlar, ancak kuşlar yaşlandıkça büyür ve daha belirgin hale gelirler. (Bu lekeler Lutino, Albino gibi tek renkli kuşlarda görünmez.) Bu yöntemler sayesinde muhabbet kuşunun ne zamandır hayatta olduğu belirlenebilir

Birçok papağanda (albinizm ve tek renkli hastalık hariç), alınlarında doğumdan yetişkinliğe kadar siyah çizgiler vardır. Yetişkinlikten itibaren, bu çizgiler yavaş yavaş kaybolur ve yeni alın kılları büyümeye başlar. Bundan sonra, bu bölgedeki siyah çizgi, kuşun ana renginden daha açık bir renkle değiştirilecek. Muhabbet kuşları 5-6 aylıktır. Bu nedenle, kuşun 5 aylık veya daha uzun olup olmadığını belirleyebiliriz.

  • Tane renginin tespiti, özellikle erkek muhabbet kuşları için belirleyici bir faktördür. Tavuklarda, bu karar tamamen doğru olamaz. Çünkü kızgın küçük muhabbet kuşları ve kadın muhabbet kuşları aynı renge sahiptir. Yine, bu belirlemede, beyazlatma ve tek renkli tamamlanamaz. Tahıl alanı erkek muhabbet kuşlarında morumsu kırmızıdır ve yetişkinlerde 5-6 aydan büyük yetişkinlerdir.
  • Bir diğer önemli tanımlayıcı nokta irisin rengidir. 0 ila 4 ay arasındaki muhabbet kuşlarında iris siyahtır ve bu renk büyüdükçe daha açık hale gelir. 4-6 ay arasında koyu gri, 6-8 ay arasında açık gri görülür ve beyaz iris 8 aydan fazla sürer.

Muhabbet kuşlarında, genç ve yetişkin bu şekilde kısaca ayırt edilir. Büyük kuşlara karşı ayrımcılık profesyonellik gerektirir. Bu amaçla, ayaklardaki ölçekler, kuşun görünümü ve cıvıltı sesi genellikle kullanılır.