Bazen muhabbet kuşunuzun farklı bölümlerine ne ad verildiğini ve ne yaptıklarını merak ediyor musunuz? İşte buradasın:

Gaga – bu, üst ve alt çene olmak üzere iki bölümden oluşur. Üst çene, çoğu zaman görebileceğiniz üst kısımdır. Muhabbet kuşunuz bu kısmı hareket ettirebilir, alt çene ise hareket ettirilemeyen gaganın alt kısmıdır. Gaga, kemik üzerinde keratinden yapılmıştır. Keratin kan damarlarına sahiptir ve orada canlı ve duygu vardır.

Cere – Bu, burun deliklerini çevreleyen gaganın üzerinde sert bir cilt alanıdır. Erişkinlerde genellikle erkeklerde düz ve mavi, dişilerde pürüzlü ve kahverengidir, ancak bu birkaç çeşitte farklılık gösterir.

Yanak yaması – bu, yanaktaki gözün altında menekşe, gri veya gümüş tüylerin üçgen şeklindeki yamasıdır.

Kulak örtüleri – muhabbet kuşlarının kulağını kaplayan tüyler

Göz – Muhabbet kuşlarının gözbebeği (merkezi koyu daire) ve irisi (gözbebeğinin etrafındaki beyaz halka) vardır. Bazı çeşitlerde gözbebeği erik renginde veya kırmızı görünür ve iris siyah olabilir, bu da muhabbet kuşunun iris halkası yokmuş gibi görünmesine neden olur. katı siyah gözler.

Ayaklar – Muhabbet kuşlarının ikisi öne, ikisi arkaya dönük dört parmağı vardır. Bu, tüm papağanlar için ortak bir özelliktir.

Manto – Muhabbet kuşlarının kanatlarının üst kısmı arasındaki üçgendeki tüy alanı.

Maske – bu, muhabbet kuşlarının gaganın altındaki yüzünü ifade eder. Spesifik olarak, lekelerin hemen altında duran sarı veya beyaz alan.

Sağrı – kıç, muhabbet kuşlarının sırtındaki kuyruğun yukarısındaki alandır, burada üropigal ya da temizleme bezi adı verilen bir bez bulacaksınız. Muhabbet kuşu, bezden yağ toplamak için başı ve gagasıyla ovalayacak ve daha sonra su geçirmezlik sağlayan tüylerine aktaracaktır.

Kuyruk örtüleri – tüy şemasında görüldüğü gibi kuyruğun tabanında daha kısa tüyler.

Boğaz lekeleri – bunlar maskenin tabanı boyunca düzenlenmiş yuvarlak siyah noktalardır. Yabani tip ve küçük evcil muhabbet kuşlarında genellikle altı küçük nokta bulunur. Daha büyük gösteri tipi muhabbet kuşlarında, bunlar genellikle sayı ve boyut olarak artmıştır ve uzun bir şekle sahiptir. Ayrıca bazı çeşitlerde değiştirilebilirler.

Havalandırma – bu temelde muhabbet kuşlarının dibidir, ayrıca kloaka olarak da adlandırılır. Tüm atıkları dışarı atan tek bir deliğe sahiptirler ve ayrıca çiftleşme ve yumurtlamada da kullanılırlar.