Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Muhabbet Kuşlarında belli süre içerisinde kafeste yetiştikleri için tırnak uzamaları meydana gelir uzayan tırnakları kesmemiz gerekir bunun için doğru kesim bilgilerine ihtiyacımız var. Aşağıdaki şemada Muhabbet kuşunuzun tırnaklarını nasıl kesmemi gerektiği ile ilgili görsel bilgilere ulaşabilirsiniz. Resimde Tırnakta gözüken kırmızı renkler damardır.

Muhabbet kuşları doğada bunu ihtiyaç duymazlar bu işi kendileri yaparlar tabiki keserek değil 🙂 Bu işlemi kondukları dallar taşlar yardımı ile yaparlar bizler kafes içerisinde baktığımız kuşların tırnak kesim ve bakımlarını yapmalıyız.

Muhabbet Kuşu tırnak kesimini bir veteriner yada bu işi bilen birinden yardım alarak yapmanızda fayda vardır ama bazı yerlerde bunu yaptıracak kimseyi bulamayız bunun için resimdeki tırnak kesim kurallarına uyarak yapabiliriz.

Muhabbet Kuşları tırnakları uzadığında konmakta tünemek gibi işlerde zorlanırlar bunun için tırnak kesimlerini yapmamız gerekiyor. Muhabbet Kuşu tırnaklarını keserken en önemli nokta tırnak içerisindeki damardır kesimde bu damarı kesmeniz ayağını kanatmanıza yol açar bunun için çok kısaltmadan dikkatlice kesmelisiniz. İkinci husus tırnak kesiminin düzenidir düzen derken çap şeklinde düşünebilirsiniz ters kesim kuşun tünemek de zorlanmasına sebep olacaktır.

Şimdi hazırız galiba Muhabbet kuşumuzun tırnağını kesebiliriz.

Recent Posts

WhatsApp Destek
Merhaba
Merhaba, sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?