Avustralya, Güney Pasifik Adaları, Soloman Adalar ve Malakka Yarımadası anavatanları olan   kakadu papağanı ülkemizde ilgi gören kuş türleri arasında yer alıyor. Bu kuşlar genellikle ağaçlarda zaman geçirmeyi çok seviyor ve yuvalarını da ağaç kovuklarına yapıyor.  Pek çok kuş türünden farklı olarak sürüler halinde hareket eden bu papağanların ömrünün 60 ila 90 yıl arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte bazı kakadu türleri 120 yıl yaşayabiliyor. Bu papağanların en karakteristik özelliği başlarının üzerinde bulunan tüylerdir. Bu tüyleri ruh hallerine göre kaldırıp indirebiliyorlar ve birbirleri ile iletişimde de bu tüylerin büyük bir anlamının olduğunu belirtmek gerekiyor. Genellikle beyaz renkte olanlar karşımıza çıksa da vahşi doğada mavi renkte olanları gri ve pembe renkte olanları da mevcut.

Sultan papağanı bu papağan familyasının bir alt türüdür.  Tam 21 farklı türü bulunan kakadugiller aynı zamanda insanlarla en kolay bağ ve iletişim kurabilen papağan türüdür. Son derece sevecen olması ve insana yakın davranıyor olması ile birlikte ilgiden ve sevgiden hoşlanıyor olması da bu kuşların son dönemde daha fazla tercih edilmesini beraberinde getiriyor.

Aynı zamanda gagalarının son derece güçlü olması da bu papağan türlerini benzerlerinden ayırıyor.  Henüz kakadu kuşu gagasının gücü tam olarak tespit edilemedi ancak bir köpeğe eşdeğer güçte olduğu tahmin ediliyor. Bu kuşların kemirmeyi çok sevdiğini belirtmek gerekir. Eğer kemirebileceği herhangi bir oyuncak bulamazsa kafesinde bulunan malzemeleri hatta kafesini bile kemirebilir.

Kakadu Papağanı Beslemek İsteyenlerin Dikkatine

Eğer siz de yakın zamanda bu papağan türünü  beslemeyi düşünüyorsanız kakadu papağanı özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin bu kuşlara yavru iken tek başına oyun oynayabileceği mutlaka öğretilmelidir. Aksi halde size bağımlı hale gelebilir ve sizi göremediği zaman ya da onun oyun isteğini geri çevirdiğiniz zaman çok ciddi davranış bozuklukları gösterebilir. Bu nedenle yavru iken tek başına zaman geçirmeyi öğretmeninizde fayda var.

Bu arada konuşabilmesi için yavru kakadu almayı planlıyorsanız bu kuşların kelime kapasitelerinin son derece düşük olduğunu ve diğer papağanlar gibi konuşmayı kolaylıkla öğrenemediklerini şimdiden belirtelim.  Uzun uğraşlar vermeniz ve uzunca bir süre beklemeniz gerekiyor. Buna rağmen sadece birkaç kelime öğrenebilirler. Aynı zamanda tozlu papağanlardan biri olduğunu ve astımınız varsa bu kuşu tercih etmemeniz gerektiğini belirtelim.

Bitki kökleri, tohumlar ve aynı zamanda meyvelerle beslenen kakadu bakımı noktasında banyo yapmanın büyük önem taşıdığını bilmenizde fayda var. Kışın en az 1 ila 2 defa yaz mevsiminde ise her gün banyo yapmak isteyen bu kuşların kafesinde mutlaka gerekli malzemeler bulundurulmalıdır.